Współczujący lekarz czy morderca Żydów. „Dzieci nie płakały” o wuju esesmanie
10 kwietnia, 2019
„Odkryłam pewność siebie”. Anja Rubik o walce z plastikiem i edukacji seksualnej
12 kwietnia, 2019

„Jedzenie, mity i nauka”. Sprawdzone informacje podane prosto na talerz

Wszystkie zaproponowane potrawy, od śniadań do słodkości, są łatwe w przygotowaniu i szybko mogą się pojawić na stole (fot. mat. pras.)

Jedzenie dotyczy każdego, jest niezbędne do życia, może poprawić jego jakość, ale może też być traktowane jako zło konieczne i strata czasu. Nie każdy wie, że w Europie to właśnie niewłaściwe odżywianie jest jednym z głównych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci. W kwestii tego, co powinno się jeść, aby zachować zdrowie, opinii jest nieskończenie wiele. W książce „Jedzenie, mity i nauka”, Frida Duell prowadzi czytelników przez fakty, a także mity dotyczące żywności. Informacje popularnonaukowe łączy z przepisami na zdrowe dania, takie jak wegańskie pad thai czy prażone w miodzie brzoskwinie z mascarpone i tymiankiem. Wszystkie zaproponowane potrawy, od śniadań do słodkości, są łatwe w przygotowaniu i szybko mogą się pojawić na stole.

Czy można przytyć od produktów light? Czy można się uzależnić od cukru? Czy któraś z substancji słodzących jest zdrowa? Czy tłuszcz zawsze jest zły? A czy czosnek może wyleczyć przeziębienie? Czy droższe nasiona chia są bardziej wartościowe od siemienia lnianego? Jak kreuje się mody na spożywcze „superprodukty”?

Wielu jest rzekomych ekspertów od zdrowia i żywienia, jednak duża część tego, co mówi się i pisze w mediach, nie jest oparta na badaniach naukowych. Skąd więc wiedzieć, co jest prawdą, a co nie? Bo to, że jedzenie wpływa na nasze zdrowie, nie jest żadna nowością, ale w dżungli zapatrywań na to, co należy, a czego nie należy jeść, trudno rozróżnić między prawdą a fałszem. Frida Duell rozwiewa mity, które przez lata narosły wokół jedzenia.

Frida Duell, autorka książki „Jedzenie, mity i nauka” (fot. mat. pras.)

Wszystko przez ciekawość

„Lekarza musi cechować ciekawość, a człowiek ciekawy szuka odpowiedzi na swoje pytania. Pomysł napisania tej książki wyniknął w dużej mierze właśnie z ciekawości. Czytanie artykułów i ocenianie ich wartości naukowej to część mojej pracy. Moja wiedza w połączeniu z zainteresowaniem żywnością i zdrowiem sprawiły, że chciałam i mogłam napisać tę książkę. Oczywiście otrzymałam istotną pomoc od innych lekarzy, doświadczonych dietetyków i badaczy” – pisze autorka książki.

„Miałam ambicję, aby w przystępny sposób opowiedzieć, co właściwie wiemy o żywności i jaki wywiera ona na nas wpływ. Ale równie ważne jest to, czego nie wiemy. W każdym razie chciałabym, żeby obecna wiedza była dostępna wszystkim, nie tylko ludziom ze świata nauki, przyzwyczajonym do zawiłego języka. Im więcej osób dowie się, co wiadomo na pewno, a co jest wątpliwe, tym łatwiej będzie można walczyć z fałszywymi informacjami” – dodaje Frida Duell.

O autorce

Frida Duell pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w Sztokholmie. Wcześniej była redaktorką naczelną czasopisma „Moderna Lakare” oraz pisała artykuły popularnonaukowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *