Takie są wyzwolone kobiety. Premiera komiksu „Tamara Łempicka” o polskiej malarce
27 listopada, 2019
Kulisy wielkiej afery w thrillerze „Solid Gold”. Film Jacka Bromskiego w kinach
29 listopada, 2019

Jednych fascynuje, innych zraża. Sztuka „PeKiN” inspirowana Pałacem Kultury i Nauki

Spektakl „PeKiN” inspirowany jest historią Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (fot. Grzegorz Kołacz)

Pałac Kultury i Nauki od ponad sześćdziesięciu lat jest świadkiem i uczestnikiem historii. „Podarunek od Stalina” jednych fascynuje, innych zraża, ale bez wątpienia jest popkulturowym symbolem Warszawy. Daje na co dzień schronienie wielu instytucjom, ale jest też ważnym miejscem spotkań warszawiaków i przyjezdnych. Sztuka „PeKiN”,autorstwa Agaty Biziuk i w jej reżyserii, opowiada historię Polski w szerokim kontekście: socjologicznym, estetycznym i emocjonalnym. Spektakl w konwencji niestroniącego od żartu stylistycznego collage’u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności.

To wycieczka w czasie i przestrzeni, w której przewodnikiem jest Wiatr Historii, a eksponatami – ludzie, rzeźby i duchy, a jednocześnie opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości. 

– Zapraszamy na plac budowy, który pochłonął gęstą zabudowę przedwojennej Warszawy. Wysłuchamy żydowskiej kołysanki, która ukoić ma duchy sierot, podopiecznych Janusza Korczaka, błąkające się po Placu Defilad. Weźmiemy udział w lekcji pływania odbywającej się na pałacowym basenie, zajrzymy do Sali Kongresowej, w której haniebne, antyżydowskie przemówienie wygłasza właśnie Władysław Gomułka. W planie wycieczki mamy też clubbing z Bierutem i ostatni zjazd PZPR” – mówi Agata Biziuk, reżyserka spektaklu i autorka sztuki. 

Obsada i twórcy

Tekst i reżyseria to Agata Biziuk, za scenografię odpowiada Ľudmila Bubánová, muzykę: Natasza Topor, ruch sceniczny: Anna Sawicka-Hodun, reżyseria światła: Maciej Iwańczyk. W obsadzie znaleźli się: Monika Soszka, Daniel „Czacza” Antoniewicz, Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel.

Przedstawienie powstało w koprodukcji Teatru PAPAHEMA i Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *