„Podobieństwo głosów i karmy życia”. Dorota Osińska jako Eva Cassidy w Rampie
28 października, 2018
Niedocenione i upokarzane. „Służące do wszystkiego” wydobyte z zapomnienia
30 października, 2018

James Bond mógłby się od nich uczyć. „W tajnej służbie” o kulisach wojny wywiadów

Historia zaciętej wojny wywiadów i kulisy najważniejszych tajnych operacji II Rzeczpospolitej (fot. mat. pras.)

Niezwykli ludzie, oficerowie polskiego wywiadu, szpiedzy, podwójni agenci i specjaliści od łamania szyfrów. Zmagania wywiadu II RP ze służbami III Rzeszy i Związku Radzieckiego obfitują w przykłady spektakularnych sukcesów i bolesnych porażek. Jak wyglądały kulisy tajnych operacji? Odpowiedzi w swojej książce „W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP” udziela Kacper Śledziński.

Polski superszpieg dostaje się na berlińskie salony, uwodzi żonę niemieckiego generała i już w 1929 roku wykrada tajne plany wojny z Polską. Genialni matematycy łamią szyfry Enigmy, czym wprawiają w zdumienie zachodnich aliantów. Polscy kontrwywiadowcy przechwytują niemiecką korespondencję i poznają sekrety III Rzeszy. Bo prawdziwa walka toczy się w ukryciu, często na terytorium wroga, na długo przed wypowiedzeniem wojny.

Jak wyglądały kulisy najważniejszych tajnych operacji II Rzeczpospolitej? Kim był najskuteczniejszy polski szpieg, sądzony za swoją działalność nie tylko przez Niemców, ale też własnych rodaków? Jak skończą się dzieje służb specjalnych II RP, gdy w październiku 1939 roku akta polskiego wywiadu wpadną w niemieckie ręce? Co stanie się z polskimi agentami i ich niemieckimi informatorami? Czy upadek Polski będzie oznaczał definitywny kres tajnych służb Rzeczpospolitej? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela autor „Cichociemnych” i „Tankistów”. W swojej najnowszej książce przedstawia historię zaciętej wojny wywiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *