„Piękne i niebezpieczne”. Każda ich historia to materiał na scenariusz filmowy
27 października, 2020
„Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?”. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata
28 października, 2020

Jaką śmiertelną tajemnicę kryją obrazy madryckiego Prado? Powieść „Muzeum luster”

Akcja powieści „Muzeum luster” rozgrywa się w madryckim Muzeum Prado (fot. flickr.com)

To mrożący krew w żyłach thriller noir albo mroczny kryminał z elementami gotyckiej powieści grozy o sekretach ukrytych w obrazach Velázqueza, Goi czy Boscha. Trudno nawet sobie wyobrazić, ile ich się tam kryje… Dobry obraz to bowiem nic więcej jak lustro. Jaką śmiertelną tajemnicę kryją obrazy madryckiego Prado? By się tego dowiedzieć należy sięgnąć po najnowszą, długo wyczekiwaną powieść Luisa Montero Manglano. – Jest to historia o sztuce i morderstwach, a jej akcja rozgrywa się w Muzeum Prado w Madrycie. Myślę, że dzięki niej odkryjemy wiele tajemnic i sekretów, które kryją się w symbolach na obrazach wiszących na ścianach Muzeum Prado, a także w historii samego muzeum, która jest fascynująca i zaskakująca – mówi autor książki.

Akcja rozpoczyna się w hiszpańskiej stolicy przesiąkającej deszczem. Madryt od dłuższego czasu targany jest bowiem na przemian ulewą i mżawką. Taka niespotykana w Kastylii, budząca grozę i przygnębienie pogoda, stwarza dekorację dla akcji tej powieści.

Podczas Międzynarodowego Konkursu Kopistycznego w Muzeum Prado dochodzi do serii brutalnych zabójstw. Sprawcy odtwarzają w nich najsłynniejsze obrazy ze zbiorów galerii. Policja tkwi w martwym punkcie. Dwie osoby mogą pomóc rozwikłać tajemnicę makabrycznych zbrodni: kopistka amatorka i ekscentryczny specjalista od symboli.

O autorze

Luis Montero Manglano to brat Carli Montero, autorki bestsellerowej „Szmaragdowej Tablicy”. Urodził się w Madrycie w 1981 roku. Jest dyrektorem ds. kształcenia oraz wykładowcą historii i sztuki średniowiecznej w Ośrodku Studiów Romańskich w Madrycie.

Jego książka „El lamento de Caín” została wyróżniona nagrodą EATER dla najlepszej powieści grozy 2012 roku. W Polsce opublikowano jego trylogię „Poszukiwacze”, czyli „Stół króla Salomona”, „Łańcuch Proroka” i „Miasto Świętych Mężów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *