Tematy ważne, trudne, wzruszające do łez. 13. edycja Festiwalu „Lalka też Człowiek”
7 października, 2018
Teatralne święto dla małego widza. 100 wydarzeń na 22. Festiwalu KORCZAK 2018
12 października, 2018

Jak Putin zhakował USA i wygrał wybory za Trumpa. Kulisy w „Rosyjskiej ruletce”

Władimir Putin i Donald Trump podczas spotkania na szczycie G20 w Hamburgu (fot. wikipedia.org)

Prezydentura Donalda Trumpa jest faktem, ale czy wydarzyłaby się, gdyby nie 36 tysięcy kont, zidentyfikowanych przez Twittera i zapewne związanych z Rosją, z których wysłano 1,4 miliona tweetów dotyczących wyborów, a przeczytanych około 288 milionów razy? Czy zostałby on prezydentem, gdyby pięć milionów ludzi nie zobaczyło na Facebooku i Instagramie tysięcy reklam wykupionych przez tajnych, internetowych propagandzistów Kremla oraz czy rządziłby USA, gdyby nie około 120 stron, założonych w sieci przez rosyjską Agencję Badań Internetowych z wpisami podżegającymi przeciw Hillary Clinton? To zaledwie sensacyjnie brzmiący „czubek góry lodowej”, którą wnikliwie opisali Michael Isikoff i David Corn, autorzy książki – „Rosyjska ruletka”.

Ich dzieło to, niczym współczesny „House of cards”, opowiedziana jak najlepszy kryminał wielowątkowa historia polityczna, szpiegowska, finansowa, dyplomatyczna i obyczajowa ukazująca jak amerykańska demokracja została zhakowana przez Moskwę w tajnej operacji, której celem było wsparcie Donalda Trumpa w uzyskaniu prezydentury. Autorzy prześledzili rosyjskie interesy Trumpa i prześwietlili zaskakujące powiązania jego bliskich współpracowników. Zrekonstruowali śledztwa w sprawie rosyjskiego hakowania, w tym głośnego włamania do komputerów Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej z 2015 roku, określanego jako nowa wersja Watergate, a także opisali aferę z mailami Hillary Clinton i szefa jej sztabu Johna Podesty.

Ujawnili też wstrząsające taktyki i statystyki dotyczące infiltracji amerykańskiego Internetu przez rosyjskie służby specjalne. Książka analizuje skutki, jakie niesie ze sobą ten nowy rodzaj wojny na przyszłość. Jak bronić się w świecie, w którym fake newsy mogą stanowić „absolutny dynamit” zdolny wysadzić go w powietrze? Piszą o tym, jak o wielkiej cyberwojnie, czyli podjętym przez Moskwę „tajnym przedsięwzięciu propagandowym, obejmującym platformy społecznościowe, skoordynowane z cyberatakami i programami RT i Sputnika, a właściwie niezauważonym przez rząd Stanów Zjednoczonych”.

(fot. mat. pras.)

Szereg pytań znalazło odpowiedź

Co Rosjanie chcieli osiągnąć i jak konkretnie działali? Czy faktycznie u źródeł całej awantury była nienawiść Putina do Clinton uważającego, że deprecjonowała jego i Rosję przy każdej okazji w czasie, gdy była sekretarzem stanu, więc nie powinna zostać amerykańskim prezydentem? Czy też jeszcze bardziej Putin życzył sobie w Białym Domu jej kontrkandydata, mając na niego „kompromat”, czyli materiały do szantażu, a wśród nich film wideo z rzekomej orgii Trumpa, zabawiającego się w moskiewskim hotelu z prostytutkami w tzw. „złoty deszcz”? Dlaczego Trump od początku swej kampanii prezydenckiej otaczał się ludźmi, w różny sposób związanymi z Rosją? I wreszcie: z jakich powodów tak długo administracja Obamy nie informowała społeczeństwa o trwającym cyberataku, a on sam, choć nakazał Putinowi zaprzestanie działań (do jakich Rosjanie oczywiście się nie przyznawali), ostatecznie nie nałożył sankcji na Moskwę?

– Każdy obywatel każdej demokracji powinien znać tę historię, ponieważ jeśli manipulacje w mediach społecznościowych i machinacje hackerskie mogą zniekształcić politykę amerykańską, to mogą też zniekształcić wszelką politykę w dowolnym miejscu – uważa Anne Applebaum, dziennikarka „The Washington Post”, laureatka nagrody Pulitzera za książkę „Gułag”. – To fantastyczna kronika ingerencji Rosji w prezydencką kampanię w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku i opis przerażającej bezsilności Amerykanów, którzy nie potrafili dać należytego odporu agresywnym mundurowym i cywilnym hakerom Putina. Fascynujące są opisy jak amerykański miliarder w obcym kraju lgnie do ludzi absolutnie szemranych, zawiera podejrzane transakcje, wdaje się w perwersyjne przygody seksualne – dodaje Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji.

Autorzy książki Michael Isikoff i David Corn (fot. YouTube)

O autorach

Michael Isikoff jest amerykańskim dziennikarzem śledczym, który pracował dla Washington Post, Newsweeka i NBC News. Jest autorem dwóch bestsellerów New York Timesa: „Uncovering Clinton: A Reporter’s Story” i „Hubris: The Inside Story of Spin, Scandal and the Selling of the Iraq War” (napisany wspólnie z Davidem Cornem). Jest częstym gościem MSNBC, CNN i innych programów telewizyjnych. Obecnie jest głównym korespondentem śledczym Yahoo News.

David Corn to amerykański dziennikarz – weteran i komentator polityczny. Jest szefem waszyngtońskiego biura czasopisma Mother Jones i analitykiem MSNBC oraz autorem trzech bestsellerów New York Timesa, w tym „Showdown: The Inside Story How Obama Battled the GOP To Set Up the 2012 Election”. Napisał również „Blond Ghost: Ted Shackley i Crusades CIA” oraz powieść „Deep Background”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *