Urocza medytacja nad miłością i stratą. Klimatyczny „Asako. Dzień i noc” w kinach
24 maja, 2019
Największa produkcja ostatnich 30 lat! Dramat „Borys Godunow” w Teatrze Polskim
24 maja, 2019

Jak kolorowy ptak, czyli „Madonny Kory”. Wystawa prac Olgi Sipowicz na Woli

Kora, czyli Olga Sipowicz w trakcie malowania figury madonny (fot. Jacek Poręba)

Kolekcja figur Matki Boskiej malowanych przez Korę, ich zdjęcia autorstwa syna zmarłej w zeszłym roku artystki Szymona Sipowicza, a także fotografie samej legendarnej wokalistki zespołu Manaam zrobione przez Jacka Porembę. Wystawę zatytułowaną „Madonny Kory” zorganizowano w „Otwartej Kolonii”, filii Wolskiego Domu Kultury i jest ona jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Hipolita i Ludwiki. Prezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny i towarzyszyły artystce na co dzień. Wystawę można zwiedzać do 8 czerwca.

Kora swoje Madonny z różną częstotliwością malowała od co najmniej 20 lat. Inspiracją dla artystki była podróż do Meksyku w latach 90. XX wieku i tamtejsze wielobarwne przedstawianie świętych. Ważną rolę odegrała też podwodna figura Matki Boskiej z Guadalupe, którą zobaczyła na wyspie Consumel na Morzu Karaibskim. Zachwyciło ją to, że tamtejsze figury świętych są wesołe i kolorowe, że nie mają tego europejskiego smutku i powagi.

Sama postać Matki Boskiej była dla artystki symbolem matki, opiekunki i przyjaciółki. Kupowane w sklepach Caritasu lub przywożone z podróży po świecie białe figury, pokrywała kolorami. Niektóre wielokrotnie przemalowywała i poprawiała. Trafiały na aukcje charytatywne lub jako prezenty do znajomych. Najpiękniejsze z nich zostały w domach Kory i Kamila Sipowicza, mieszkaniach synów i najbliższych przyjaciół.

(fot. mat. pras.)

Artyści włączyli się w promocję

To pierwszy publiczny pokaz rodzinnej kolekcji figur Matki Boskiej, malowanych przez Korę Sipowicz. Ekspozycję uzupełniają fotografie autorstwa Szymona Sipowicza i Jacka Poremby z dwóch wykonanych na Roztoczu sesji. W promocję tego wydarzenia włączyli się m.in. Krystyna Janda, Artur Barciś, Aleksandra Popławska, Piotr Rogucki, Muniek Staszczyk, Piotr Machalica, Magdalena Schejbal, fotografując się ze zdjęciami Madonn autorstwa Szymona Sipowicza.

Wystawa w „Otwartej Kolonii” jest częścią Festiwalu Hipolita i Ludwiki, święta Kolonii Wawelberga, zabytkowego osiedla, które powstało w duchu wielokulturowości i tolerancji. To właśnie o te wartości Kora walczyła przez całe swoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *