Czechowa wędrówka w głąb ludzkiej duszy. „Kilka scen z życia” na Scenie na Woli
1 marca, 2019
III edycja TEATROTEKI FEST bez Grand Prix. „Słabi” z największą liczbą nagród
3 marca, 2019

Jak abdykacja wpłynęła na sytuację w Watykanie? Trudne pytania w książce „Papież”

Od momentu abdykacji Benedykta XVI w 2013 roku, w Watykanie mieszka dwóch papieży (fot. wikipedia.org)

Benedykt XVI i Franciszek, czyli konserwatywny obrońca doktryn kościoła i charyzmatyczny ekstrawertyk. Dwie zupełnie różne osobowości, silne autorytety, które obecnie decydują o instytucji Kościoła. Anthony McCarten, autor m.in. zekranizowanej książki „Czas mroku” o Winstonie Churchillu i nagradzany scenarzysta filmowy, w dobie kryzysu wiary, w obliczu skandali, które dotykają Kościół, zadaje niewygodne pytania: o pozycję papieża we współczesnym Kościele i jaka jest przyszłość tej instytucji. Jego książka, zatytułowana po prostu „Papież”, to bezkompromisowa, poruszająca i momentami zabawna opowieść o dwóch diametralnie różnych ludziach, których losy splatają się i mają na siebie ogromny wpływ. Na jej podstawie powstaje film w reżyserii Fernando Meirellesa z Anthonym Hopkinsem i Jonathanem Price’em w rolach głównych.

11 lutego 2013 roku złamana została sześćsetletnia tradycja. Papież Benedykt XVI, konserwatywny obrońca doktryn kościoła, obwieścił światu swoją abdykację. Wkrótce za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej zgromadzili się kardynałowie, by wybrać nowego przywódcę dla ponad miliarda wiernych. Dwa dni później nowym papieżem został charyzmatyczny Argentyńczyk – Jorge Bergoglio, znany odtąd jako Franciszek. Sześćset lat temu Celestyn V postanowił z własnej woli ustąpić ze stanowiska, chciał powrócić do pustelniczego życia. Dlaczego jednak Benedykt XVI, najbardziej konserwatywny papież we współczesnym Kościele, podjął decyzję wbrew tradycji? I dlaczego ów strażnik wiary i obrońca doktryny w ogóle rozważał ten krok? Czy wiedział, że jego miejsce na tronie Piotrowym najprawdopodobniej zajmie postępowy Jorge Bergoglio, którego charakter i poglądy były mu całkowicie obce?

„Opisywana w niniejszej książce historia toczy się przede wszystkim w Watykanie pogrążonym w kryzysie i skandalach, odrzucającym proste kroki naprawcze, świadomym konieczności zmiany, a obawiającym się strat, z jakimi to się wiąże. W Watykanie, w którym jeden papież, ze względu na swoją przeszłość, postrzega siebie jako człowieka bez autorytetu moralnego, umiejętności, a także siły do stawienia czoła owym skandalom, a drugi, nowy, ze względu na swoją przeszłość przyznaje, że sam jest grzesznikiem, a jednocześnie pretenduje do duchowego przewodzenia ponad miliardowi wiernych – pisze autor książki.

O autorze:

Anthony McCarten to pisarz, dramatopisarz, scenarzysta. Autor scenariusza „Teorii wszystkiego”, za który zdobył nominację do Oscara oraz statuetkę Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej – BAFTA.

W Polsce ukazała się jego książka „Czas mroku”, poświęcona talentowi oratorskiemu Winstona Churchilla. Na jej podstawie powstał film z brawurową rolą Gary’ego Oldmana, nagrodzonego Oscarem. McCarten był autorem scenariusza do tego filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *