Wyraziste spojrzenie na świat social mediów. „Sweat” Magnusa von Horna w kinach
18 czerwca, 2021
Eastwood to prawdziwy amerykański samotny wilk. Biografia „Clint. Życie i legenda”
18 czerwca, 2021

Indywidualne losy bohaterów na tle historii kraju. Film „Najlepsze lata” w kinach

To pokrzepiająca opowieść o przyjaźni z gwiazdami włoskiego kina (fot. mat. pras.)

To nakręcona z rozmachem opowieść o wieloletniej przyjaźni i miłości na tle najnowszej, pełnej politycznych zawirowań historii Włoch. Film wyreżyserował Gabriele Muccino, znany z takich hollywoodzkich przebojów jak „W pogoni za szczęściem”, „Siedem dusz” czy „Ojcowie i córki”. Od niewinnej młodości aż po blaski i cienie dorosłego życia. Od idealizmu po rozczarowania oraz frustracje. W filmie „Najlepsze lata” ceniony włoski reżyser i scenarzysta towarzyszy swoim bohaterom przez czterdzieści lat. Sentyment miesza się tu z żywymi emocjami, nie tylko za sprawą wyrazistych zdjęć czy klimatycznej muzyki, ale i charyzmatycznych ról czołówki włoskich aktorów. W rolach głównych wystąpili, m.in. Micaela Ramazzotti oraz Pierfrancesco Favino. To film, który podnosi na duchu i daje dużo pozytywnych emocji, potrzebnych widzom szczególnie w tych trudnych czasach. 

Paola, Giulia i Riccardo poznajemy na początku lat 80., podczas gwałtownych zamieszek ulicznych, jakie rozegrały się w Rzymie. Trio zbuntowanych nastolatków wkrótce uzupełnia piękna dziewczyna imieniem Gemma, która wprowadza w ich wzajemne relacje trochę zamieszania. Dla każdego z czwórki bohaterów życie zgotowało inny scenariusz, weryfikując – nierzadko brutalnie, ich nastoletnie fantazje czy idee. Jednak nawet to nie stanie na przeszkodzie w próbie odbudowy młodzieńczej przyjaźni.

– Inspiracją do powstania „Najlepszych lat” były dla mnie klasyki włoskiego kina: „Tacy byliśmy zakochani” Ettore Scoli oraz „Życie nie jest łatwe” Dino Risiego. Te filmy pomogły mi zrozumieć kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dlaczego jesteśmy dzisiaj tym kim jesteśmy – mówi reżyser. – W każdym z bohaterów filmu jest trochę mnie. Zaczynając od lęku przed bylejakością, ucieleśnioną przez postać Favino, który chce wybić się w świecie, w którym władza ma fundamentalne znaczenie. W Santamarii jest z kolei ta niedojrzała część mnie, której zawsze się obawiałem jako artysta, strach przed brakiem wystarczającego talentu. Paolo, grany przez Rossiego Stuarta, jest tym, któremu poprzez spokój i kontemplację udaje się podbić serce ukochanej kobiety. We wszystkich tych przypadkach jest trochę mnie – dodaje Gabriele Muccino.

Twórcy i obsada filmu

Reżyser do współpracy zaprosił śmietankę włoskiego kina: muzykę stworzył Nicola Piovano, laureat Oscara za najlepszą muzykę filmową do obrazu „Życie jest piękne” Roberta Benigniego. Z kolei piosenkę przewodnią do filmu nagrał Claudio Baglioni, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli piosenki autorskiej we Włoszech.

W obsadzie aktorskiej znalazła się czołówka kina z Italii. Główną męską rolę Muccino powierzył Pierfrancesco Favino, znanego z takich filmów jak „Suburra”, „Zdrajca” i „Mąż czy żona”. Partneruje mu Micaela Ramazzotti, znana m.in. z komediodramatu „Zwariować ze szczęścia” czy „Coś pięknego”. Pozostałe role zagrali: Kim Rossi Stuart, Claudio Santamaria oraz Nicoletta Romanoff.

O reżyserze

Gabriele Muccino to ceniony włoski reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w 1967 roku w Rzymie, pochodzi z artystycznej rodziny. Porzucił studia filologiczne na rzecz kina i terminowania w rzymskim Centro Sperimentale di Cinematografica. Rozpoczynał od krótkich metraży pokazywanych na antenie włoskiej telewizji Rai Uno.

W pełnym metrażu zadebiutował w 1998 roku filmem „Ecce facto”, ale prawdziwym przełomem okazał się jego trzeci film. Nakręcony w 2001 roku „Ostatni pocałunek” przyniósł mu nagrodę publiczności na Sundance Film Festival i międzynarodową rozpoznawalność, która zaowocowała zainteresowaniem ze strony Hollywoodu. Czego dowodem „W pogoni za szczęściem” (2006) czy „Siedem dusz” (2008), oba z Willem Smithem w roli głównej. Muccino kontynuował kręcenie filmów za oceanem, współpracując z takimi gwiazdami, jak Russell Crowe, Uma Thurman czy Gerard Butler. Wraca też do swoich włoskich korzeni za sprawą takich produkcji jak „Nadeszło lato” (2016) czy „Najlepsze lata” (2020). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *