„Najbardziej publiczna z prywatnych osób”. Księżna Kornwalii Camilla bez tajemnic
23 lipca, 2018
Musical wszech czasów powraca! „Mamma Mia! Here We Go Again” w kinach
27 lipca, 2018

Hity światowych festiwali we Wrocławiu. Czas na 18. edycję MFF Nowe Horyzonty

Penélope Cruz i Javier Bardem w filmie „Wszyscy wiedzą” (fot. mat. pras.)

225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów, w tym 147 premier polskich i trzy światowe na łącznie ponad 600 seansach. 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty otworzy „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki. Poza tym w programie znalazły się m.in. nowe filmy Gilliama, von Triera, Noé czy Farhadiego. W tym roku festiwalowe pokazy będą odbywać się nie tylko w Kinie Nowe Horyzonty, ale także w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

„Kafarnaum” to najnowszy film Nadine Labaki, twórczyni m.in. „Karmel” i „Dokąd teraz?”, który stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes. Zebrał entuzjastyczne recenzje światowej krytyki i zdobył Nagrodę Jury, któremu przewodniczyła aktorka Cate Blanchett. Tytuł pochodzi od nazwy biblijnego miasta, zwanego „drugą ojczyzną Chrystusa”. Nigdzie Jezus nie dokonał tylu cudów, co w Kafarnaum, jednak jego mieszkańcy kpili z niego i jawnie go odrzucali.

Zain ma 12 lat, a ulica jest jego szkołą przetrwania. Kiedy rodzice wydają jego młodszą siostrę, wbrew jej woli, za starszego mężczyznę, chłopiec buntuje się i ucieka z domu. Postanawia zrobić wszystko, by uratować najbliższą mu osobę. Wkrótce na swej drodze spotyka parę cyrkowców o gołębich sercach oraz samotną matkę z maleńkim synkiem. Ich losy połączy wspólny cel: poszukiwanie miejsca, które mogliby nazwać domem. Porównywany przez krytykę do „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Kafarnaum” to przejmujące kino drogi. Pełna emocji współczesna opowieść o tym, że najwspanialsze ludzkie gesty i czyny można spotkać w miejscach pozornie pozbawionych nadziei.

Filmy z festiwali i w konkursie

W tegorocznym programie Nowych Horyzontów nie zabraknie najważniejszych tytułów ze światowych festiwali. Będzie można zobaczyć m.in. laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – „Touch Me Not” Adiny Pintille, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes – „Shoplifters” Hirokazu Koreedy, „Lato” Kirłła Serebrennikova czy „Tajemnice Silver Lake” Davida Roberta Mitchella.

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty. W tym roku o Grand Prix konkurować będzie 12 produkcji z całego świata, wśród których znalazły się dwa polskie tytuły: „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, thriller psychologiczny o kobiecie, która straciła pamięć oraz „Moja polska dziewczyna” duetu Ewa Banaszkiewicz – Mateusz Dymek, czyli prowokacyjna opowieść o granicach filmowej ingerencji w cudze życie.

Retrospektywy, Iran:Iran oraz Klub Festiwalowy

„Kino sztuka wyjścia” to hasło tegorocznej edycji Nowych Horyzontów, za którym kryje się poszukiwanie alternatywnych narracji, śladów stylistycznych, artystycznych i ideowych rewolucji czy sposobów wyjścia poza system, nie tylko ten filmowy. Trop poszukiwań wyznaczają wybitni filmowi outsiderzy, do których bez wątpienia należą bohaterowie retrospektyw: Ildikó Enyedi, Pedro Costa, João César Monteiro czy Nicolas Roeg. Szczególna uwaga poświęcona zostanie też Ingmarowi Bergmanowi, w jego setną rocznicę urodzin.

Festiwal w tym roku proponuje też spojrzenie na nowe, niezależne kino irańskie. W sekcji Iran : Iran pokazana zostanie twórczość pokolenia reżyserów, którzy muszą być niejako outsiderami we własnym kraju, pracować na granicy legalności. W kontraście do nich pozostają twórcy wychowani na emigracji, budujący swoją perską tożsamość z zapośredniczonych obrazów i opowieści rodziców-emigrantów. Sekcji towarzyszyć będzie wystawa „Żyje się tylko dwa razy”, powstała we współpracy z BWA Studio.

Kadr z filmu „Sorry Angel” w reżyserii Christophe’a Honoré (fot. mat. pras.)

Taste, that’s why

Klub Festiwalowy w tym roku zorganizowano pod hasłem: Taste, that’s why. W dniu otwarcia pokazana zostanie „Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku z muzyką Włodka Pawlika wykonywaną na żywo w Arsenale. W kolejne dni na scenie wystąpią m.in. projekt Nanook of the North, SOTE czy Maja Ratkje. Polskich artystów będą reprezentować m.in. Syny oraz Wacław Zimpel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *