„Skrzydlata husaria”. Od pierwszego lotu bombowca aż do zmagań kampanii wrześniowej
7 grudnia, 2020
Życie i miłość królowej skandalu. Opowieść o polskiej malarce Tamarze Łempickiej
10 grudnia, 2020

Historia walki trzech pokoleń o lepszą przyszłość. Książka i film „Elegia dla bidoków”

Publikacja książki towarzyszy premierze filmu Rona Howarda na platformie Netflix (fot. netflix)

Znaczna część USA straciła wiarę w amerykański sen, co odbiło się na wynikach ostatnich wyborów prezydenckich. „Elegia dla bidoków” J.D.Vance’a pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach. Ciepła i wyrozumiała narracja autora książki stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym, przez co mówiła o niej cała Ameryka. To poruszająca historia rodzinna o ludziach, którzy mieszkają w jednej z najuboższych części Ameryki – w Pasie Rdzy w Appalachach. Opowieść o tym, jak trudno wyrwać się z utrwalonego przez lata porządku społecznego. Ta jedna z najważniejszych książek amerykańskich ostatnich lat, sprzedała się w trzech milionach egzemplarzy. Na jej podstawie powstał film Rona Howarda z gwiazdorską obsadą: Glenn Close, Amy Adams i Haley Bennett, produkcji Netflixa.

Historia Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Dziadkom autora, bidokom z Kentucky, udało się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy zdobył dyplom wyższej uczelni. Czy zdołał uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu i traum tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzi?

Szczera i bezpretensjonalna opowieść Vance’a o dorastaniu w Pasie Rdzy, to również niezwykle aktualna analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem,
a zwłaszcza – od środka.

O autorze

J.D. Vance to amerykański pisarz, publicysta i przedsiębiorca. Dorastał w małym miasteczku w „Pasie Rdzy” w południowym Ohio, gdzie miał styczność z wieloma przykładami niesprawiedliwości społecznej prześladującej Amerykę, m.in. upadającymi szkołami, rozdartymi rodzinami, epidemią heroiny. Ukończył wydział prawa Uniwersytetu Yale, służył w Korpusie Piechoty Morskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *