Opowieść o miłości, stracie i próbie pojednania. Film „Żegnaj, mój synu” w kinach
26 czerwca, 2020
„Eastern”, czyli western na cywilizowanym Wschodzie. Film już na ekranach kin
26 czerwca, 2020

Historia o akceptacji, niezrozumieniu i trudnej miłości. „Lola” już na VOD i w kinach

„Lola” to filmowy debiut Mya Bollaers, która wcieliła się w rolę tytułową (fot. mat. pras.)

To film o trudnej relacji dziecka z rodzicem, który nie akceptuje jego odmienności. Tytułowa  Lola straciła szansę na normalną rodzinę przez to, że nigdy nie czuła się synem. Po śmierci ukochanej mamy, wraz z ojcem, który nie akceptuje jej takiej, jaką jest, wybiera się w podróż, która zmusi ich do bliższego poznania siebie. Obraz jest drugim pełnometrażowym filmem reżysera Laurent Micheli. W obsadzie znaleźli się: Benoît Magimel i Mya Bollaers w roli tytułowej, dla której jest to filmowy debiut. Przyniósł on jej Nagrodę Magritte (belgijskiego Oscara) dla najbardziej obiecującej aktorki. Film został też nagrodzony za najlepszą scenografię dla Catherine Cosme, a także był nominowany do francuskiego Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Lola skończyła niedawno 18 lat i właśnie dowiedziała się, że została zakwalifikowana na operację uzgadniania płci. Niestety krótko po tym przyszła też informacja, że zmarła jej ciężko chora mama, która do tej pory jako jedyna jej nie odrzuciła i pomagała finansowo.

Spełniając ostatnie życzenie mamy, Lola i jej ojciec, który wcześniej wyrzucił ją z domu (nie mogąc pogodzić się z faktem, że nie jest już jego synem, a córką) i z którym nie miała kontaktu od dwóch lat, wyruszają do ich rodzinnego domu, aby zawieźć tam prochy. Podczas wspólnej podróży muszą wrócić do niezagojonych ran, ale też zmierzyć się razem z nowymi wyzwaniami.

(fot. mat. pras.)

Biogram reżysera

Laurent Micheli urodził się w Brukseli w 1982 roku. Studiował aktorstwo w szkole filmowej INSAS i przez 10 lat pracował w tym zawodzie. Występował na scenach francuskich oraz belgijskich teatrów w inscenizacjach zarówno tekstów klasycznych, jak i współczesnych. Chęć realizowania swoich własnych projektów skłoniła go wkrótce do zajęcia się reżyserią, głównie w ramach belgijskiego kolektywu Madame Véro (Les Trublions, 2008 i Ouasmok, 2010). Tak bogate i różnorodne doświadczenia artystyczne stanowiły dla niego solidną podstawę do wejścia w świat filmu.

Jego pełnometrażowy debiut reżyserski „Kochankowie czują bluesa” miał światową premierę w 2017 roku. Film zakwalifikował się do licznych festiwali międzynarodowych i otrzymał wiele wyróżnień, w tym dwie nominacje do belgijskich Nagród Magritte’a w 2018 roku. Micheli uczęszczał na Warsztaty Scenariuszowe w paryskiej szkole filmowej La Fémis, które ukończył w 2016 roku. Został także laureatem rezydencji artystycznej Emergence w 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *