Działa terapeutycznie, budując mosty między pokoleniami. „C’mon C’mon” na ekranach kin
21 stycznia, 2022
Opowieść o miłości w cieniu wojny. „Anioł z Warszawy” – historia Ireny Sendlerowej
24 stycznia, 2022

Historia człowieka, który wciąż budzi skrajne emocje. Film „Gierek” na ekranach kin

W rolę Edwarda Gierka wcielił się Michał Koterski (fot. mat. pras.)

Gierek – to nazwisko, o którym słyszał w Polsce każdy, ale nikt tak naprawdę nie zna jego historii. Kim był naprawdę? O czym marzył? Z kim się przyjaźnił? Komu ufał? Kogo kochał, a kto go zdradził? Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia. Tajemnice wspólnego życia, widzianego oczami żony i matki Edwarda Gierka po raz pierwszy trafiły na duży ekran. W filmie w główną rolach występują: Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska, którym partnerują m.in. Agnieszka Więdłocha, Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Filip Tłokiński, Krzysztof Tyniec, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski i Cezary Żak. „Gierek” to najnowszy film Global Studio, producentów „Procederu” czy „Krime Story. Love Story”, którego reżyserem jest Michał Węgrzyn.

Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Przy pisaniu scenariusza twórcy filmu inspirację czerpali z takich źródeł jak: relacje bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy oraz ze wspomnień doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę. Producent filmu Heatcliff Janusz Iwanowski prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Gierka znał osobiście – to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą jego życia prywatnego.

Akcja filmu toczy się w latach 1970–1982, od momentu, kiedy Edward Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania. „Ale nie będzie to film polityczny” – zapewnia producent. – Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, a sam Gierek zaskoczy niejednego widza – podkreśla.

Natalia Lesz w podwójne roli

Natalia Lesz, aktorka i wokalistka jest związana z tym projektem w podwójnej roli: gra Stellę, która – jak się domniemuje – mogła mieć romans z I Sekretarzem, a także wykonuje piosenkę „Gdybyśmy”, którą napisała do tego filmu wspólnie z Mikołajem Milcke i Marcinem Kuczewskim.

– Przy tym projekcie połączyłam swoje dwie największe pasje: film i muzykę. Moja bohaterka, Stella jest osobą fikcyjną, ale powiedziano nam, że istniały plotki, o rzekomej przyjaźni Gierka z pewną ówczesną divą. Ta domniemana relacja była największą inspiracją podczas tworzenia piosenki – podkreśla Natalia Lesz.

Oficjalna strona filmu: https://gierek.film/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *