700 lat od koronacji Władysława Łokietka. Wystawa „Skarby epoki Piastów” na Wawelu
21 stycznia, 2020
Elisabeth Revol przerywa milczenie… „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”
22 stycznia, 2020

Gorliwy nazista na ratunek żydowskiej dziewczynie. Powieść „Niebo na uwięzi”

Na podstawie powieści „Niebo na uwięzi” powstał film Taiki Waititiego, „Jojo Rabbit” (fot. mat. pras.)

„Tatuażysta z Auschwitz”, „Złodziejka książek”, „Chłopiec w pasiastej piżamie” – to wszystko genialne książki dające wgląd w żydowskie doświadczenia podczas II wojny światowej. „Niebo na uwięzi” nie stanowi wyjątku, a być może jest najbłyskotliwszą z nich wszystkich. To bowiem porywająca powieść psychologiczna, która nie stroniąc od czarnego humoru, odsłania najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy. Niezwykłe jest też to, że współczesnej autorce – Christinie Leunens udaje się tak skutecznie zanurzyć czytelników w sposób myślenia młodego nazisty, przy jednoczesnym zmuszeniu ich do zastanowienia się nad motywami jego czynów. Na podstawie tej powieści powstał film Taiki Waititiego, „Jojo Rabbit”.

Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, dorastający w latach czterdziestych w Austrii po aneksji przez Trzecią Rzeszę, po ciężkim urazie podczas nalotu odkrywa, że jego rodzice ukrywają żydowską dziewczynę imieniem Elsa w sekretnym pomieszczeniu w ich dużym, wiedeńskim domu. Początkowa zgroza, jaka go ogarnia, przeistacza się w zainteresowanie, a następnie w miłość i obsesję.

Po zniknięciu rodziców Johannes odkrywa, że jest jedyną osobą świadomą obecności Elsy w domu, jak również jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za jej przetrwanie. Manipulując i poddając się manipulacji, Johannes obawia się końca wojny, że wraz z nią nadejdzie perspektywa utraty Elsy i koniec ich związku obejmującego pasję i obsesję, podległość i apatię, miłość i nienawiść.

Recenzje z trzech źródeł

„Najlepszą cechą tej interesującej powieści jest jej zdolność pokazywania części naszej historii, którą inni lekceważą: dlaczego cierpienie może uczynić niektórych bardziej wrażliwymi, a w innych wzmaga okrucieństwo, i jak wojna, sama w sobie stanowiąca pogwałcenie ludzkiej godności, zaciera granicę między zwycięzcami i pokonanymi – pisze magazyn „Elle”.

„To potężne, zapadające w pamięć dzieło. Christine Leunens prowadzi nas płynnie przez fabułę z chwilowymi przebłyskami czarnego humoru i nieustannie bardzo subiektywnym głosem Johannesa – dodaje „Yorkshire Magazine”. „Niepokojąca, poruszająca, niezwykle interesująca, nieustannie fascynująca – to historia, której czytania nie będziesz w stanie przerwać” – podkreśla „My Weekly”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *