Rodzinny dramat i walka charakterów. Film „Sofia” to współczesny portret Maroka
23 listopada, 2018
Konkursy, premiery, spotkania z twórcami. 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA
23 listopada, 2018

Głusi dla słyszących i słyszący dla głuchych. „Opera dla Głuchych” w Teatrze Studio

(fot. mat. pras.)

Historie głuchych i słyszących przez stulecia biegły obok siebie, a ich skrzyżowania zbyt często okazywały się aktami arogancji i przemocy. „Opera dla Głuchych” to opowieść o próbach znalezienia wspólnego języka. Czy jesteśmy tacy sami, a może różnimy się od siebie aż tak bardzo, że nigdy nie będziemy mogli w pełni zrozumieć się nawzajem? Na te pytanie poszukują odpowiedzi twórcy nowego spektaklu w reżyserii Wojtka Zrałka-Kossakowskiego, który wystawia warszawski Teatr Studio.

Słowo, sygnał, hałas, muzyka, szum. Jak często zwracamy uwagę na to, że dźwięk pozwala nam skomunikować się, zorientować w przestrzeni, ostrzega przed niebezpieczeństwem oraz że jest nośnikiem uczuć i informacji? Za jego pomocą i dzięki niemu odnajdujemy się w rzeczywistości. Nie wszyscy, ponieważ w tej samej rzeczywistości funkcjonują osoby głuche. Niczym „obcokrajowcy” pozbawieni możliwości nawigacji w „naszej” audiosferze.

A gdyby tę sytuację odwrócić? Twórcy spektaklu „Opera dla Głuchych” sugerują, by wyobrazić sobie świat, w którym dominuje kultura głuchych, a osoby słyszące są mniejszością. Jak on by wówczas wyglądał? Jakie byłyby jego zasady, a jaki język? Czy istnieje w nim muzyka i jak poradziłaby sobie w takim świecie mała grupa słyszących „obcych”? Odpowiadając na te pytania jednocześnie zadają kolejne, czy nie zdawaliśmy sobie sprawy z bogactwa, różnorodności i odmienności kultury głuchych? Czy oni śnią o elektrycznych dźwiękach?

Twórcy i obsada

„Opera dla Głuchych” to koprodukcja STUDIO teatrgaleria oraz Fundacji 4.99 i Fundacji Automatophone. Wśród twórców znaleźli się m.in. Michał Mendyk (kurator, dramaturgia i współpraca reżyserska), Wojtek Zrałek-Kossakowski (reżyseria, libretto), Adam Stoyanov (libretto), Robert Piotrowicz (muzyka), Karol Tymiński (choreografia), Paweł Walicki (scenografia i kostiumy).

Na scenie w Teatrze Studio występują: Stanisław Brudny, Tomasz Nosinski, Monika Obara, Krzysztof Strużycki, Monika Świtaj, Marta Abramczyk, Marta Alharbi, Piotr Baltyn, Ewelina Mochnaczewska, Paweł Sosiński, Adam Stoyanov i Wojtek Zrałek-Kossakowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *