„Ludzie krzyczeli, że diabeł jedzie”. Niezwykły pamiętnik podróżniczki
1 kwietnia, 2018
Stroje, gitary i… Porsche. Wystawa „Wszystkie Małgośki Świata”
3 kwietnia, 2018

Głupiutka modelka czy femme fatale? Wszystkie twarze Marilyn Monroe

(fot. flickr.com/Terri Daugherty)

Wydaje się, że na temat Marilyn Monroe powiedziano już wszystko, ale czy wiemy, jaka była naprawdę? Krucha piękność, którą należy się zaopiekować, czy cyniczna bywalczyni hollywoodzkich imprez? Głupiutka modelka czy skrzętnie ukrywająca swoją inteligencję femme fatale? Książka „Twarze Marilyn Monroe” obala wreszcie mity przez lata tworzone na temat tej najbardziej tajemniczej aktorki.

Zachowały się po niej filmy fabularne i tomiki wierszy, powstały dokumenty, tysiące artykułów prasowych, biografie, fikcyjne opowieści autorstwa Normana Mailera czy Joyce Carol Oates. Możemy też obejrzeć zdjęcia ukazujące jej urodę i życie. Pierwsza tak przekrojowa i wielopoziomowa biografia Marilyn Monroe, autorstwa Sarah Churchwell daje jednak odpowiedź na najważniejsze pytanie: jaka była naprawdę?

Jej autorka szuka odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę była i jak powstała jej legenda. Zebrała w tym celu opowieści i anegdoty o Marilyn Monroe i przyjrzała się wizerunkowi aktorki tworzonemu przez ludzi, którzy ją znali: aktorów, reżyserów, a także widzów, krytyków filmowych czy biografów. Przeciwstawiła je sobie, skonfrontowała z wypowiedziami samej Monroe. Dotarła wreszcie do źródeł tego wspaniałego amerykańskiego mitu, którym Marilyn stała się już za życia, a który szczególnie umocnił się po jej przedwczesnej śmierci.

Sarah Churchwell koncentruje się na kontrowersjach dotyczących życia i dorobku Marilyn Monroe. – pisze „The Daily Express”. Skarbnica wiedzy na temat Monroe, a jednocześnie niezwykle celna analiza współczesnej kultury masowej. – dodaje „Publishers Weekly”.

O autorce

Sarah Churchwell to publicystka i krytyczka kultury, która wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. Publikuje też m.in. w „The New York Times Book Review”, „Times Literary Supplement”, „The Guardian”, „The Observer”. Jest jurorką konkursu literackiego Man Booker Prize.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *