Historia z zapierającymi dech w piersiach scenami pojedynków. „Shadow” już na VOD
24 kwietnia, 2020
Sukces filmu Jana Komasy! „Sala samobójców. Hejter” wygrywa Tribeca Film Festival
30 kwietnia, 2020

Faktów często nie sposób odróżnić od fikcji. Najnowsza powieść Salmana Rushdiego

Najnowsza powieść Salmana Rushdiego „Quichotte” to finalista Nagrody Bookera 2019 (fot. mat. pras.)

Tak jak Miguel Cervantes napisał „Don Kichota”, żeby wykpić kulturę swoich czasów, tak Salman Rushdie zabiera czytelnika na szaloną wyprawę przez kraj w przededniu moralnej i duchowej zapaści. Robi to oczywiście z narracyjną magią, która jest znakiem rozpoznawczym jego pisarstwa. Znakomicie oddane żywoty DuChampa i Quichotte’a przeplatają się ze sobą w tym głęboko humanistycznym opisie pogoni za miłością i szatańsko zabawnym portrecie czasów, w których tak często faktów nie sposób odróżnić od fikcji. Najnowsza powieść Salmana Rushdiego „Quichotte” to też finalista Nagrody Bookera 2019.

Sam DuChamp, drugorzędny autor thrillerów szpiegowskich, zainspirowany dziełem Cervantesa tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i  obsesji na punkcie telewizji, który niedorzecznie zakochuje się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (wymyślonego) syna Sancza, Quichotte wyprawia się w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki i dzielnie stawia czoło tragikomicznym niebezpieczeństwom ery „Wszystko Się Może Zdarzyć”. Tymczasem jego twórca  musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami.

„Rushdie w najwyższej formie, serwuje nam wyśmienite danie z literackiej satyry” – zauważa „Kirkus Review”. „To coś więcej niż jeszcze jedna postmodernistyczna szkatułka pełna trików – to  powieść, która karmi zarówno serce, jak i intelekt” – podkreśla Robert Douglas-Fairhurst z „The Times”. Jak dodaje dziennikarz „Publishers Weekly” książka ta to „błyskotliwy obraz tandetnego, plugawego, przerażającego pandemonium, jakim jest życie w dzisiejszych czasach”.

O autorze

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, a teraz w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem uczelni w Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią „Grimus”, a międzynarodową sławę przyniosły mu  „Dzieci północy”, nagrodzone m.in. Nagrodą Bookera i uznane w roku 2008 za Best of the Booker.  W 1988 roku ukazały się „Szatańskie wersety” ‒ jego najsłynniejsza powieść. Rushdie w 2006 i 2017 roku odwiedził Polskę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *