Wszystko z góry przesądzone. Refleksyjny „Fatalista” w Teatrze Dramatycznym
15 lutego, 2019
Realistyczna historia o filmowym tempie akcji. „Krwawy las” mocnym debiutem!
16 lutego, 2019

„Dziarsko i na szybkim oddechu”. Biografia na 90. urodziny Kazimierza Kutza

Zmarły w grudniu reżyser i polityk Kazimierz Kutz 16 lutego obchodziłby 90. urodziny (fot. mat. pras.)

Utalentowany i odważny, dzięki zakorzenieniu w śląskiej kulturze i wartościach tworzył filmy oryginalne, stanowiące w polskim kinie zjawisko absolutnie nowe. Z kolei jako artysta i polityk Kazimierz Kutz prowokował swoją bezkompromisowością, ciętym językiem, jakim rozprawiał się z oponentami. 16 lutego obchodziłby 90. rocznicę urodzin i z tej okazji do księgarń wróciła biografia „Cały ten Kutz”, autorstwa Aleksandry Klich. To nowe, a zaraz uzupełnione wydanie. Z kolei w Teatrze Śląskim odbędzie się spektakl „Piąta strona świata na podstawie debiutu prozatorskiego Kutza, a także pokaz filmu dokumentalnego „I blisko i daleko w reżyserii Wojciecha Sarnowicza.

Całe życie walczył o ukochany Śląsk, którego obraz przeobraził w mit, ale równie mocno angażował się w sprawy Polski, zatroskany narodowym szowinizmem, ksenofobią, populistycznym zaczadzeniem, ciągotami do państwa wyznaniowego. Wyszedłszy ze śląskiego familoka, w łódzkiej Filmówce, jak sam mówił – „zapierdalał potwornie”, żeby przetrwać i nadrobić dystans dzielący go od kolegów.

„Cały ten Kutz” Aleksandry Klich to biografia „niepokornej”, której pierwsze wydanie jego ukazało się dokładnie 10 lat temu – również jubileuszowo. Została napisana na szybkim oddechu, zasuwająca równie dziarsko, jak żył i tworzył jej bohater. Autorka pokazała w niej Kutza, jakiego nie znamy. Nowe wydanie zostało uzupełnione o wspomnienia z ostatnich lat życia reżysera. – To w istocie opowieść o śląskim rozgoryczeniu, peerelowskich warunkach życia codziennego i artystycznego, o ówczesnych obyczajach, snobizmach i tęsknotach, o poszukiwaniu własnej drogi twórczej i związanych z tym cierpieniach i szczęściu, o trudnościach korzystania ze zdobytej wolności. To bogata, wieloplanowa, wspaniale udokumentowana i dowcipna książka o Kutzu, Śląsku, Polsce – mówi Małgorzata Szejnert.

O autorce

Aleksandra Klich to dziennikarka, autorka książek, wicenaczelna „Gazety Wyborczej” i redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *