„Podły, okrutny, zły”. Historia mordercy Teda Bundy’ego już w kinach
10 maja, 2019
Więcej niż na pierwszy rzut oka. „Krótka historia jednego zdjęcia”, a raczej 130
10 maja, 2019

Duszny świat i pragnienie wolności. Dramat „Hedda Gabler” w Teatrze Narodowym

Wiktoria Gorodeckaja w tytułowej roli w spektaklu „Hedda Gabler” w Teatrze Narodowym w Warszawie (fot. Krzysztof Bieliński)

Tytułowa bohaterka jest nieprzewidywalna, buntuje się, walczy, ale i ucieka w życie wyobrażone. W gorzkim, ironicznym utworze Henrika Ibsena, mistrza realistycznego dramatu psychologicznego, jest częścią dusznego mieszczańskiego świata, z którego za wszelką cenę chce się wyzwolić. Dąży do samostanowienia, poszukuje prawdziwego piękna oraz pragnie głębokich doznań. W interpretacji Kuby Kowalskiego, który po raz pierwszy reżyseruje na narodowej scenie, „Hedda Gabler” jest dziełem poetyckim. W roli tytułowej obsadził on Wiktorię Gorodeckaję, której partnerują m.in. Mateusz Rusin czy Dominika Kluźniak.

Na scenie przy Wierzbowej emocje ujawnią się z całą siłą, odsłaniając przed widzami wewnętrzny, subiektywny świat głównej bohaterki, uwikłanej w zależności rodzinno-towarzyskie. – To jest materiał, który naprawdę zachęca do poszukiwania głębokiej, niebanalnej psychologii. Poprzeczka w tym dramacie ustawiona jest wysoko, co zrobić ze swoim życiem, żeby miało ono wagę? – zastanawia się reżyser.

– Główną rozgrywającą jest Hedda, tak jak to zostało zapisane w sztuce. Na tym też polega fenomen tej postaci, która kreuje świat, popycha ludzi i nawet jeśli ma do czynienia z ludźmi świadomymi mniej lub bardziej, to oni się jej poddają – mówi Dominika Kluźniak, która wciela się w postaci Pani Elvsted. – Do samego końca zaciekle walczy o swoją niezależność. W tę postać wpisana jest absolutna niechęć wchodzenia w jakąkolwiek relację, która by ją ograniczała lub w ogóle definiowała. Hedda Gabler to marzenie o całkowitej i bezkompromisowej wolności – mówi Kuba Kowalski.

Radosław Duda (kompozytor), Przemysław Stippa, Wiktoria Gorodeckaja, Oskar Hamerski, Dominika Kluźniak i Mateusz Rusin (fot. Zbigniew Lisiecki)

Twórcy i obsada spektaklu

Spektakl reżyseruje Kuba Kowalski, za scenografię odpowiada Arek Ślesiński, muzykę: Radosław Duda, choreografię: Łukasz Przytarski, a reżyserię światła: Damian Pawella.

W obsadzie znaleźli się: Wiktoria Gorodeckaja, Dominika Kluźniak, Aleksandra Justa, Oskar Hamerski, Mateusz Rusin, Przemysław Stippa oraz Radosław Duda (wykonanie muzyki na żywo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *