„Historia między dźwiękami”. Rusza muzyczne święto, czyli POLIN Music Festival
15 lutego, 2019
Wszystko z góry przesądzone. Refleksyjny „Fatalista” w Teatrze Dramatycznym
15 lutego, 2019

Dramat widziany oczami kobiet. Pierwsza część trylogii „Ogród rodzinny” już w kinach

„Ogród rodzinny. Przyjaciel” to pełna humoru historia miłości i przyjaźni, oparta na autentycznych losach rodziny scenarzysty (fot. mat. pras.)

Wspaniała filmowa saga inspirowana autentycznymi wydarzeniami z życia krewnych autora scenariusza – Petra Jarchovský’ego, która przedstawia losy trzech rodzin na tle najbardziej dramatycznych dekad w historii Czech: od początku II wojny światowej po lata 50-te XX wieku. „Ogród rodzinny. Przyjaciel” to pierwsza część trylogii w reżyserii Jana Hřebejka, imponująco zrealizowana i osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi. Historia niespełnionej miłości, a także opowieść o lojalności, wierności, pożądaniu, poczuciu winy, o odejściu i powrocie, o rodzinie, rodzicach i dzieciach. To portret rodzinny widziany oczami kobiet, które połączył los.

Poznajemy rodzinę radiooperatora lotnictwa Jindřicha Rohna, rodzinę właściciela luksusowego salonu fryzjerskiego Otto Bocka i rodzinę właściciela dobrze prosperującego ogrodu z kwiatami Miloša Pecky. Trylogia obejmuje dwadzieścia lat życia bohaterów, które przypadły w bardzo niespokojnych czasach.

Pierwsza część ma miejsce w latach czterdziestych XX wieku podczas niemieckiej okupacji. Trzy młode kobiety, siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří Erben, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy. Po latach nieobecności jest on dla domowników obcym człowiekiem, ale zostaje z rodziną. Jiří odchodzi.

(fot. mat. pras.)

Małe i wielkie historie

Jaroslav Sedláček, główny dramaturg Czeskiego Centrum Filmów Telewizyjnych mówi o trylogii, że to „melodramat o kobiecie, która musi wybrać pomiędzy dwoma mężczyznami, komediodramat nacjonalizacji luksusowego praskiego salonu fryzjerskiego i komedia o zakochanych, którzy muszą wykazać się wielką determinacją, trzy części sagi o losach rozgałęzionej czeskiej rodziny”.

– Okupacja, protektorat, wyzwolenie, nacjonalizacja, lata 50. Podczas gdy wielka historia mocno wpływa na ich życie, bohaterowie doświadczają swoich własnych małych i wielkich historii: miłości, braku miłości, załamań, nieporozumień i wszystkiego innego, co tworzy ludzki los. Łzy wzruszenia, radość, ironia i absurd umiejętnie połączone w scenariuszu Petra Jarchovský’ego, który z empatią i pasją opowiada historię swojej własnej rodziny – podkreśla Sedláček.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *