Powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Komedia „Arab Blues” w kinach
14 sierpnia, 2020
Opowieść o narodzinach faszyzmu. Teatr Studio wraca spektaklem „Powrót Tamary”
15 sierpnia, 2020

Dokument o prekursorce kina. „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché”

„Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Gay-Blache” to wyjątkowa dokumentalna opowieść o pierwszej reżyserce w historii kina (fot. mat. pras.)

Ta kobieta na zawsze zmieniła historię X Muzy. Była pierwszą reżyserką w historii kina, a także właścicielką ogromnego studia filmowego w USA. Alice Guy-Blaché nakręciła ponad tysiąc filmów zarówno we Francji, jak i w Stanach Zjednoczonych. Niestety jej dziedzictwo zostało zakwestionowane i pominięte na kartach historii kinematografii, a jej osiągnięcia przypisano mężczyznom, m.in. mężowi, asystentom czy aktorom. „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché” to wyjątkowa dokumentalna opowieść wyprodukowana m.in. przez Roberta Redforda i Jodie Foster, która wystąpiła w nim również jako narratorka.

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Powstawał ponad osiem lat, a reżyserka dotarła do wielu interesujących, niepublikowanych lub zapomnianych materiałów i postawiła sobie za punkt honoru aby przywrócić zasłużone miejsce w historii kina Alice Guy-Blaché.

Swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film „Wróżka w kapuście”. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

(fot. mat. pras.)

Wywiady z ludźmi kina

W „Bądź sobą…” Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Martin Scorsese, Julie Delpy, Geena Davis. W filmie znalazły się także obszerne fragmenty wywiadów z samą Alice Guy-Blaché oraz jej córką i innymi krewnymi.

Film trafił już do kin stacjonarnych, ale będzie go można także oglądać online na platformie kin studyjnych MOJEeKINO.PL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *