Miłość brutalnie przerwana przez wojnę. „Piloci” w TM Roma
7 października, 2017

Dojrzewanie oczami dzieci. „Spowiedź motyla” w Ateneum

Młodość, miłość, intymność i śmierć. Tego wszystkiego można doświadczyć w warszawskim Teatrze Ateneum podczas spektaklu-koncertu „Spowiedź motyla”, inspirowanego pamiętnikiem 14-letniego Janusza Korczaka i grafikami Henry’ego Dargera. W roli głównej występuje Julia Kijowska.

Spektakl jest opowieścią o dojrzewaniu, które jego twórcy interpretują w szerokim znaczeniu, jako dorastanie do rozumienia życia w najczulszych aspektach: młodości, miłości, intymności, ale też i śmierci. Powstał on z inspiracji lekturą „Spowiedzi motyla” – prywatnych zapisków nastoletniego Janusza Korczaka oraz ilustracjami Henry’ego Dargera, którego twórczość została odkryta, dopiero po jego śmierci – w 1973 roku.

Tematem twórczości Dargera, podobnie jak u Korczaka, były dzieci. W swoich pracach łączył on technikę komiksu z kolażem.

Obsada i twórcy

Istotną częścią spektaklu-koncertu są piosenki autorstwa aktorki Teatru Ateneum Julii Kijowskiej. Równie ważny jest jednak udział dzieci – 10 dziewczynek. To z ich perspektywy reżyserzy: Kijowska i Wojciech Faruga odpowiadający też za scenografię – opowiadają „Spowiedź motyla”. Muzykę skomponował Radek Łukasiewicz, kostiumy stworzyła Agnieszka Zawadzka. Za ruch sceniczny i opiekę pedagogiczną odpowiada Damian Kwiatkowski, koordynacją produkcji zajęła się Inna Siemicz, a instalacją wideo – Ada Rączka.

Na scenie oprócz wspomnianej Julii Kijowskiej pojawiają się Radek Łukasiewicz i dziewczynki: Julia Dominiak/Ola Pławecka, Zuzanna Garbolińska/Alicja Kabulska, Julia Komorowska/Lena Malinowska, Helena Kaźmierowska/Uma Zając, Julia Mikołajczyk/Ewa Wierzbicka, Lena Florkowska/Nina Balcerak, Karolina Niewiadomska/Konstancja Oleszczuk, Zuzanna Polichnowska/Luiza Pusz, Józefina Kowalska/Marta Ziętek oraz Helena Lang/Natalia Pniewska-Przygodzka.

Kolejne spektakle

Spektakl jest koprodukcją Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie oraz Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *