Kulisy pracy w przestworzach. Premiera reportażu „Lecę. Piloci mi to powiedzieli”
28 kwietnia, 2021
„Dwie samotności”. Dialog mistrzów – noblistów: Garcíi Marqueza i Vargasa Llosy
1 maja, 2021

Do śmiechu, do łez, do odzyskania wiary w miłość. Uszczęśliwiająca powieść „Sen o okapi”

Czy to aby najbardziej podnosząca na duchu książka roku? (fot. mat. pras.)

Czy lektura może podnosić na duchu? Oczywiście, że tak! Na kartach książki można na nowo odkryć siłę przyjaźni oraz radość ukrytą w prozie życia. „Sen o okapi” Mariany Leky to powieść, która jednocześnie zachwyciła krytyków i oczarowała czytelników. Metaforyczna, baśniowa, mająca cechy realizmu magicznego – książka o magii snów, śmierci, żałobie i miłości. Ten światowy bestseller został przetłumaczony na 14 języków i wydana w aż 19 krajach. Nieprzerwanie od czterech lat utrzymuje się na liście najlepiej sprzedających się pozycji Spiegla.

Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść. Dziesięcioletnia Luiza opowiada o śnie Selmy swojemu przyjacielowi. Optyk zbiera się, by w końcu wyznać Selmie miłość. Matka Luizy rozważa, czy odejść od męża, a on sam marzy o wielkim świecie. To, co się wydarzy, na zawsze zmieni ich wszystkich…

„Arcyzabawna i czuła opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni, miłości i śmierci” – podkreśla pisarka Joanna Bator. Z kolei Ignacy Karpowicz zauważa, że „w ciemności ludzkich losów Mariana Leky odnajduje światło”. – W pewnej wiosce, która mogłaby być wszędzie, żyje niewielka społeczność bliższa sobie niż niejedna rodzina. Ludzie znają się na wylot, a mimo to pozostają dla siebie największymi zagadkami i wciąż są siebie ciekawi. Marianie Leky udało się stworzyć współczesną baśń o wspólnocie, w której zdarzają się złe rzeczy, ale nikt nie zostaje ze swoim cierpieniem sam. Nie jest to utopijna kraina szczęśliwości, ale myślę, że tak mogłoby wyglądać wystarczająco dobre życie – dodaje Katarzyna Kazimierowska, „Pismo. Magazyn opinii”.

O autorce

Mariana Leky studiowała germanistykę i kulturoznawstwo empiryczne w Tybindze. Ukończyła także studium pisania kreatywnego i dziennikarstwa. Już jako studentka została laureatką konkursu literackiego Allegra dzięki swoim nietuzinkowym opowiadaniom. Jej debiutancki zbiór opowiadań „Liebesperlen” został wydany w 2001 roku. W 2004 roku ukazała się jej pierwsza powieść „Erste Hilfe”, jednak dopiero jej druga powieść „Sen o okapi” z 2014 roku stała się prawdziwym bestsellerem.

Leky prowadzi warsztaty z kreatywnego pisania w więzieniu w Berlinie. Nie jest to przypadkowe zajęcie. Jej ojciec był psychologiem więziennym i zdarzało się, że przyprowadzał do domu osadzonych. Jednego z nich Leky nazwała swoim „babysitterem”. „W więzieniu czuję się jak w domu – jakkolwiek dziwacznie to brzmi“ – powiedziała w jednym z wywiadów. „Czymś niezwykłym jest obserwować, jak człowiek zdobywa się na odwagę, żeby coś wreszcie zrobić. Niektórzy osadzeni po raz pierwszy w życiu biorą do ręki długopis i zapisują własne zdania. To też obala stereotypy“ – dodaje Mariana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *