„Śledztwo ostatniej szansy”. Wielopoziomowa gra w klimatycznym kryminale
8 stycznia, 2019
Lepiej wspierać czy kontrolować? Głęboko emocjonalny „Powrót Bena” już w kinach
11 stycznia, 2019

Dla nich matematyka nie ma tajemnic. „Krótka historia wielkich umysłów”

Ciekawostki i historie najwybitniejszych matematyków świata w książce „Krótka historia wielkich umysłów” (fot. mat. pras.)

Jak widzieli świat najwięksi matematycy, ludzie o zdumiewającej jasności umysłu i oryginalności spojrzenia? W swojej najnowszej książce „Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła” wybitny matematyk Ian Stewart podąża tropem niezwykłych umysłów, odsłaniając tajemnice geniuszy, którzy tworzyli matematykę.

W jaki sposób myślą geniusze? Jak to możliwe, że ich myśli podążały zupełnie nowymi ścieżkami, których ludzkość wcześniej nie znała? W jaki sposób je odkrywali? Odpowiedzi na te i inne odpowiedzi w najnowszej publikacji zatytułowanej „Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła”.

„Eureka! Eureka! Archimedes przyjaźnił się z królem Syrakuz. Pewnego dnia król zadał mu trudne pytanie: chciał się dowiedzieć, czy jego koronę wykonano z czystego złota, czy też złotnik mógł go oszukać mieszając złoto z tańszym metalem. Archimedes nie mógł odpowiedzieć na prośbę króla aż do dnia, kiedy wchodząc do wanny, zauważył, że poziom wody rośnie, w miarę jak zanurza się jego ciało. Wyskoczył wówczas z wanny i biegł nagi ulicami, krzycząc: Eureka! Eureka! czyli Znalazłem! Po tym odkryciu dokonano eksperymentu z koroną króla. Archimedes mógł określić jej wagę, mierząc wzrost poziomu wody po jej zanurzeniu. Następnie kawałek czystego złota o wadze korony zanurzył w wodzie. Czy miał tę samą wyporność co korona? Czy poziom wody podniósł się do tej samej wysokości? Nie! A więc korona nie została wykonana z czystego złota i złotnika ścięto. Archimedesowi zawdzięczamy wiele praw z zakresu matematyki i fizyki oraz kilka genialnych wynalazków i innowacyjnych machin, dzięki którym udawało się przez długi czas bronić Syrakuzy przed potężną rzymską armią”.

O autorze

Ian Stewart to światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 otrzymał nagrodę Towarzystwa Królewskiego im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki.

Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: „Oswajanie nieskończoności”, „Histerie matematyczne”, „Listy do młodego matematyka”, „Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne”, „Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne”, „Dlaczego prawda jest piękna”, „Stąd do nieskończoności”, „17 równań, które zmieniły świat”, „Matematykę życia”, „Podstawy matematyki” oraz „Obliczanie Wszechświata”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *