Inżynierowie dusz nie mogli spać spokojnie. „Artyści w cieniu Stalina”
18 kwietnia, 2018
„Nienawidzę festiwali filmowych”. Joaquin Phoenix znów zachwycił
18 kwietnia, 2018

„Człowiek płynący pod prąd”. Premiera dwóch tomów „Herbert. Biografia”

Dwutomowa biografia Zbigniewa Herberta autorstwa Andrzeja Franaszka (fot. mat. pras.)

Gdy ogłoszono, że 2018 został ustanowiony rokiem Herberta, od razu było wiadomo, że będzie to najważniejsza publikacja tego roku. Monumentalna, dwutomowa i jednocześnie pierwsza pełna biografia jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku, autorstwa Andrzeja Franaszka, ukazuje się w 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Niestrudzony podróżnik, porywający eseista, genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Zbigniew Herbert z całą pewnością był człowiekiem budującym swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Po prostu płynący pod prąd.

Autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, portretuje Zbigniewa Herberta z niezwykłą uwagą i wszechstronnie. Andrzej Franaszek nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych. Głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę. To sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, ale i epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Zbigniew Herbert (fot. Ninateka)

Autor obsypany nagrodami

Andrzej Franaszek jest krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 2011 roku opublikował książkę „Miłosz. Biografia”, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta” oraz „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *