Pomerdana animowana komedia z psich wyższych sfer. „Corgi, psiak Królowej” w kinach
1 marca, 2019
Jak abdykacja wpłynęła na sytuację w Watykanie? Trudne pytania w książce „Papież”
2 marca, 2019

Czechowa wędrówka w głąb ludzkiej duszy. „Kilka scen z życia” na Scenie na Woli

Jaki będzie Płatonow w wykonaniu Otara Saralidze? Odpowiedź w spektaklu „Kilka scen z życia” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (fot. Krzysztof Bieliński)

W urzekającym dekadencją świecie Antona Czechowa nie ma kryształowych kobiet, ani niezłomnych mężczyzn. Pod pozorem tragikomicznej historii o mężczyźnie uwikłanym w niechciane romanse, autor wkrada się w głąb ludzkiej duszy, opowiadając o naszych pragnieniach i słabościach. Taki jest najnowszy spektakl na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie, zatytułowany „Kilka scen z życia. Według Płatonowa”. – To jest sztuka bardzo odkrywcza i tak naprawdę z historii Płatonowa wywodzą się późniejsze historie. Jest kamieniem założycielskim wyobraźni i świata Czechowa – mówi reżyserka Anna Gryszkówna.

U bogatej wdowy rozpoczyna się wieczór sylwestrowy. Leniwy czas ożywia przyjazd Płatonowa z młodziutką żoną. Jego postać elektryzuje damskie towarzystwo. Pragnie go uwieść generałowa, rozmyśla o nim żona przyjaciela, a nawet pewna niepokorna dwudziestolatka, choć ten jawnie z niej drwi. Każda z nich sądzi, że właśnie z nią odnalazłby szczęście.

Między bohaterami toczy się pełna napięcia gra, w której trudno wskazać zwycięzcę. Skazani na siebie, niemal uwięzieni we własnym towarzystwie, poddają się namiętnościom i intrygom. – Pomimo ostrych skrótów postaci, ponieważ chciałam się zająć historią siedmiu najmłodszych postaci tego dramatu, to wszystko jest bardzo wierne i uczciwe w stosunku do autora – zapewnia Anna Gryszkówna.

Andrzej Chyra (Płatonow) i Sławomir Grzymkowski (Mikołaj), reż. P. Miśkiewicz, 2002 rok (fot. Z. Bielawka/ arch. Teatru Dramatycznego)

Inscenizacje oraz role tytułowe

W Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy „Płatonow” wystawiany był dwukrotnie. W 1962 roku dramat wyreżyserował Adam Hanuszkiewicz, z tytułową rolą Gustawa Holubka, a w 2002 roku inscenizację przygotował Paweł Miśkiewicz w roli głównej obsadzając Andrzeja Chyrę. Widzowie mogli także zobaczyć dwa spektakle podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych. W 1994 roku inscenizację Jerzego Jarockiego z rolą Jacka Mikołajczaka raz w 2016 przewrotną wersję Konstantina Bogomołowa z tytułową rolą Anny Radwan-Gancarczyk.

Tym razem dramat Czechowa w tłumaczeniu Adama Tarna, reżyseruje Anna Gryszkówna. Za scenografię i kostiumy odpowiada Aneta Suskiewicz, przygotowanie wokalne: Małgorzata Hauschild, muzykę: Andrzej Perkman. W obsadzie znaleźli się: Otar Saralidze, Agata Wątróbska, Martyna Kowalik, Agata Góral, Sebastian Skoczeń, Marcin Stępniak Agata Różycka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *