„Kilka fajnych powiedzonek i jedna zabawna scena”. Ilona Łepkowska o „Miszmaszu”
30 stycznia, 2019
Historia ofiar i katów. „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”
30 stycznia, 2019

Co by było, gdyby? „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”

Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula zastanawiają się, jaka byłaby teraz Polska, gdyby zwrotnice dziejów ustawiono inaczej? (fot. mat. pras.)

Jakie byłoby nasze państwo bez rozbicia dzielnicowego i sprowadzenia Krzyżaków? Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów? Kto mógł odmienić losy naszego kraju, a kto tego nie zrobił? Nasze „tu i teraz” jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie „dziś”, gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg. Zrobili to wspólnie, autor bestsellerowych książek historycznych prof. Andrzej Chwalba i dziennikarz i publicysta Wojciech Harpula. Tak powstała ich alternatywna historia Polski w książce „Zwrotnice dziejów”.

Jaka byłaby teraz Polska, gdyby zwrotnice dziejów ustawiono inaczej? Czy dynastia Jagiellonów okazała się dla Polski źródłem wielkości czy nieszczęść? A może pod władzą Habsburgów nasz kraj stałby się częścią paneuropejskiej potęgi?

Wybitny i ceniony historyk, prof. Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, wizjonerstwem, ale i właściwą sobie naukową precyzją kreśli fascynującą panoramę alternatywnych losów Polski. Opierając się na swojej rozległej wiedzy, prowadzi czytelnika przez świat, który z powodu takich, a nie innych decyzji i okoliczności, nigdy nie stał się polityczną rzeczywistością, choć był realnym jej wariantem. W tej intelektualnej podróży towarzyszy mu dziennikarz Wojciech Harpula, który w wielu momentach inspiruje, ale i prowokuje do coraz odważniejszych odpowiedzi na pytanie „co by było, gdyby?”.

O autorach

prof. dr hab. Andrzej Chwalba to historyk, znany popularyzator historii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, specjalizuje się w głównie w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku, dziejach Krakowa oraz historii obu wojen światowych. Autor i współautor ponad dwudziestu książek, m.in: „Historia Polski 1795-1918”, „Okupacyjny Kraków” czy „Samobójstwo Europy”.

Wojciech Harpula to dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”, laureat Nagrody im. Macieja Szumowskiego za reportaż prasowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *