Prawdziwa historia nie była czarno-biała. Nowa książka Piotra Zychowicza „Alianci”
23 marca, 2021
Nieznane, odnalezione po śmierci. „Było… wspomnienia z młodości” Tamary Kołakowskiej
24 marca, 2021

Bogata oferta wirtualnego kontaktu z kulturą. Zwiedzaj Łazienki Królewskie on-line

Muzeum Łazienki Królewskie prowadzi działalność online (fot. mat. pras.)

W związku z pandemią koronawirusa placówki kulturalne w całej Polsce pozostają zamknięte do 25 kwietnia – nie inaczej jest z obiektami w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pomimo, że Pałac na Wyspie, Biały Dom czy Wodozbiór są nieczynne dla gości, to można do nich zajrzeć w trakcie wirtualnego zwiedzania. Oprócz tego specjalnie z myślą o uczniach i nauczycielach przygotowano zestaw lekcji muzealnych on-line, a dla miłośników sztuki cykl #PuzzleKuratorskie. A to jeszcze nie wszystko!

W czasie wirtualnego zwiedzania Pałacu na Wyspie warto zwrócić uwagę na jego największe pomieszczenie, którym jest Sala Balowa. Znajdują się w niej rzeźby, stanowiące oprawę kominków, a także posągi, które odzwierciedlają wizję idealnych rządów króla Stanisława Augusta. Z kolei na dekorację malarską ścian składają się prostokątne płyciny wypełnione groteskami Jana Bogumiła Plerscha. Ponadto obejrzeć można Salę Salomona, Rotundę, portyk oraz pałacowe gryfy, a także Teatr Królewski od kulis w Starej Oranżerii.

Można się też wybrać na wirtualny spacer do odnowionych Białego Domu i Wodozbioru pod hasłem „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, odbywający się w ramach akcji „Darmowy listopad” 2020. Podobnie można zwiedzić też Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Oddział Muzeum Łazienki Królewskie.

Wnętrza Białego Domu (fot. mat. pras.)

Lekcje, blog i biblioteka on-line

We wspomnianym cyklu #PuzzleKuratorskie historycy sztuki prezentują najciekawsze dzieła z Pałacu na Wyspie, tworzące – niczym elementy układanki – jedno z najpiękniejszych miejsc oświeceniowej Europy. Z kolei uczniom i nauczycielom oferowane są lekcje muzealne online, pozwalające odkrywać XVIII-wieczną rezydencję królewską oraz kolekcje sztuki Stanisława Augusta. Autorskie zajęcia prowadzą wykwalifikowani edukatorzy muzealni. Z myślą o najmłodszych – dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-II szkoły podstawowej przygotowano kolorowanki, łamigłówki i karty pracy, które opatrzone zostały informacjami, dzięki którym lepiej można poznać przyrodę.

Warto też zajrzeć na blog Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie dostępne są muzealne i przyrodnicze ciekawostki oraz propozycje, jak ciekawie spędzać czas w domu, a także podstronę, na której opublikowane są wykłady online. Cały czas dostępna jest także kolekcja online, e-biblioteka, w której znajduje się kilkadziesiąt książek stanowiących kanon literatury epoki oświecenia, e-sklep Muzeum Łazienki Królewskie, a także baza wiedzy, gdzie publikowane są m.in. artykuły i eseje badaczy epoki stanisławowskiej. 

Ogrody otwarte codziennie

Warto też śledzić stronę internetową oraz media społecznościowe Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie cały czas pojawiają się nowe treści, pozwalające skorzystać z muzealnej oferty.

Otwarte od poniedziałku do niedzieli w godz. 6.00-20.00 pozostają Ogrody, w których podczas wizyty obowiązują określone wytyczne. Z ich szczegółami można zapoznać się pod linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *