Fascynująca, wspaniała, mądra. To ją pokochał Marszałek
4 kwietnia, 2018
To o nią rywalizowali Piłsudski i Dmowski. „Piękna Pani” bez tajemnic
6 kwietnia, 2018

„Kraj zmienia się poprzez kino”. Najlepsze filmy z ziemi włoskiej do Polski

Kasia Smutniak i Stefano Accorsi w filmie „Made in Italy”

Biją rekordy oglądalności, urzekły krytyków i zdobyły nagrody na festiwalach w kraju i za granicą. Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Kino Muranów już po raz siódmy zapraszają na przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego: Cinema Italia Oggi. – To są filmy, które pojawiły się w zeszłym roku we Włoszech. Ciekawe jest zobaczyć, jak zmienia się kraj poprzez kino – zachęca Kasia Smutniak, która jest gościem specjalnym tegorocznej edycji, która potrwa do 10 kwietnia.

Wśród zaprezentowanych produkcji znalazły się m.in. „Made in Italy” w reżyserii Luciano Ligabue, z Kasią Smutniak („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”) oraz Stefano Accorsi („Italian race”) w rolach głównych oraz „Dziewczyna we mgle”, czyli ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisi, autora „Zaklinacza”. – Świetne scenariusze, warto zobaczyć, ponieważ we Włoszech doszło do zmiany, dzięki której pojawiły się odważne historie – zachęca polska aktorka i modelka na co dzień tam pracująca.

„Made in Italy”

To historia o miłości i nienawiści widziana oczami Riko, zwykłego faceta, który jest alter ego reżysera – Luciano Ligabue. On również fascynował się muzyką, ale zrezygnował z tej pasji na rzecz filmu. Riko pracuje w fabryce przetwarzającej mięso, podobnie jak jego ojciec. Częściej widzi zwierzęta niż ludzi, a życia nie ułatwia mu skomplikowana relacja z Sarą. Zresztą Riko i tak ma szczęście: większość jego kolegów straciła pracę po pięćdziesiątce i w ogóle nie ma źródła utrzymania. Czas wolny spędza głównie z przyjaciółmi, m.in. z Carnevale, ale nie pomaga mu to ukoić duszy skołatanej kryzysami egzystencjalnymi. Pewnego dnia grupa przyjaciół postanawia pojechać do Rzymu, gdzie bierze udział w protestach ulicznych. Riko zostaje ranny w głowę, co powoduje, że chce zmienić swoje życie: zaczyna rozmawiać z żoną, a w pracy dopominać się o swoje.

„Dziewczyna we mgle”

W małej, odizolowanej od świata, górskiej mieścinie młoda dziewczyna wychodzi z domu do kościoła, ale nigdy tam nie dociera. Na miejscu zaginięcia pojawia się charyzmatyczny detektyw Vogel (w tej roli – Toni Servillo), znany z przykuwania uwagi mediów. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury (Alesso Boni). Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. Kiedy coraz trudniej jest ukryć matactwa w śledztwie, sprawa przyjmuje zupełnie inny obrót.

Film ten, to ekranizacja powieści „Zaklinacz” Donato Carrisi, włoskiego pisarza, scenarzysty i dramaturga, która przyniosła mu niesamowity sukces. Została przetłumaczona na 20 języków, sprzedała się w milionie egzemplarzy, a także zdobyła nagrodę Bancarella i nominację do prestiżowej francuskiej Prix des Lecteurs. Ekranizacji powieści podjął się sam autor, który zarówno napisał scenariusz do filmu, jak i go wyreżyserował. W filmie obok Servillo i Boniego występuje też m.in. Jean Reno.

Tegoroczna edycja Cinema Italia Oggi jest wyjątkowa, bo poza Warszawą (Kino Muranów) gości jeszcze w siedmiu miastach w Polsce: Krakowie (Kino Pod Baranami), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty), Poznaniu (Kino Zamek), Szczecinie (Kino Pionier), Łodzi (Kino Charlie), Gdyńskim Centrum Filmowym oraz Katowicach (Kino Rialto).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *