Romantyczna miłość i Chopin. „Dama kameliowa” w Operze Narodowej
20 kwietnia, 2018
Komedia z gwiazdorską obsadą. Film „Raz się żyje” zainspiruje każdego
21 kwietnia, 2018

Bezcenne skarby Napoleona. Jedyna taka wystawa w Polsce

Zwiedzających wita popiersie Napoleona Bonaparte (fot. Adam Cissowski)

Dzięki światowej wystawie, opowiadającej o życiu i karierze militarnej wybitnego taktyka i stratega, który odmienił dzieje ludzkości, historia Napoleona Bonaparte ożywa na nowo. Ta wyjątkowa ekspozycja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jest największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, jakie kiedykolwiek były prezentowane w Polsce. Można je oglądać do 30 czerwca.

Wielki Bonaparte od ponad dwóch stuleci jest uznawany za jednego z najbardziej interesujących bohaterów w historii i najbardziej znaną postacią historyczną po Chrystusie. Wystawa jest podróżą w czasie przez „Pięć Odsłon Triumfu” wielkiego Bonaparte. Napoleon został tu ukazany jako żołnierz, generał, konsul, cesarz i finalnie zesłaniec. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789 roku, a kończy śmiercią na Wyspie Świętej Heleny 32 lata później.

Jeden z kilku manekinów przedstawiających Napoleona naturalnej wielkości (fot. Adam Cissowski)

Ponad 100 unikalnych przedmiotów

Bezcenne eksponaty, które były własnością Napoleona, zostały użyczone z obszernych zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides z Paryża. Wśród ponad 100 unikalnych przedmiotów z czasów dwóch cesarstw, można zobaczyć rzeczy osobiste, stroje, broń, odznaczenia, meble czy dokumenty. Wszystko dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy, począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. Całość kolekcji przybliża złożony obraz życia władcy, jego zwyczaje i wyjątkowy talent. – Jednym z eksponatów, który w sposób szczególny pokazują Napoleona jako człowieka jest neseser, który zawiera przybory do higieny dentystycznej. Wiemy, że bardzo dbał o to, żeby mieć czyste i zdrowe zęby. Dzięki temu można zobaczyć, co na co dzień zabierał ze sobą – zauważa Elodie Lefort z Fondation Napoléon.

Z obszernej kolekcji szczególną uwagę widzowie powinni zwrócić m.in. na jeden z legendarnych kapeluszy Napoleona, który był noszony przez wodza w trakcie bitwy pod Waterloo w 1815 roku. – Ten kapelusz, który zabrał on ze sobą na Wyspę św. Heleny, jeszcze nigdy nie opuścił Francji, co oznacza, że jest po raz pierwszy pokazywany za granicą – podkreśla Lefort

Kapelusz, który Napoleon nosił pod Waterloo (fot. Purplesky Studios)

Wątek polski na wystawie

Nie zabraknie również akcentów związanych z historią Polski i łączących Napoleona z Polakami, którzy tak mocno wierzyli w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem. Wątek polski związany jest również z osobą matki pierworodnego syna Bonapartego – hrabianki Marii Walewskiej, z którą Napoleona łączył trzyletni związek. – Przedmiotem wartym uwagi są listy, jakie pisał do Walewskiej, które ukazują go jako kochanka. Wśród przedmiotów związanych z Polską warto też zwrócić uwagę na rysunek Bergereta, który pokazuje wejście Francuzów do Warszawy – dodaje ekspertka z Fondation Napoléon.

(fot. mat. pras.)

Całość wystawy wzbogacona jest o multimedia, co pozwoli zwiedzającym na dokładne poznanie historii kryjącej się za każdym eksponatem. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współorganizować tę wystawę w Polsce, ponieważ wiemy, że przedmioty, jakie są tu pokazywane będą docenione – przyznaje Elodie Lefort, zapytana o sympatię, jaką Polacy żywią do Napoleona.

(fot. mat. pras.)

Wystawę na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki można zwiedzać do 30 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *