Dwa dramaty w jednym spektaklu. Premiera sztuki „Sztuka intonacji” w Dramatycznym
8 stycznia, 2022
Ponowny ślub z mężem lub żoną? Komedia „(Nie)długo i szczęśliwie” już w kinach
14 stycznia, 2022

Artystka, primadonna, bogini. Powieść o kobiecie, której powołaniem była sztuka i miłość

Maria Callas w operze „La Traviata” Giuseppe Verdiego (fot. mat. pras.)

To powieść o Marii Callas, uosobieniu elegancji i charyzmy, wybitnej artystce, ale przede wszystkim – namiętnie kochającej kobiecie. Jest Wenecja roku 1957. Maria Callas jest największą śpiewaczką operową swoich czasów, ale artystyczna doskonałość, którą uosabia na scenie, zaczyna zbierać żniwo. Wspaniały głos odmawia jej posłuszeństwa, a przemęczona artystka marzy o chwili wytchnienia – na co jednak nie pozwala jej ani świat opery, ani jej mąż i menadżer Meneghini. Jej życie całkowicie podporządkowane jest karierze, nie ma w nim miejsca dla niej jako kobiety. Na jednym z przyjęć Maria spotyka armatora Arystotelesa Onassisa – przystojnego greckiego milionera. Wbrew wszelkim przeciwnościom zakochują się w sobie. W latach sześćdziesiątych uznawani są za parę idealną. Do czasu, aż Onassis nie pozna kolejnej ikony tamtych czasów – Jackie Kennedy… „Maria Callas i głos serca” autorstwa Michelle Marly to kolejna książka z serii „Wyjątkowe kobiety”.

„W jej śpiewie słychać było jednocześnie miłość i nienawiść, śmierć i życie, wyrażone w najwspanialszych wysokich tonach, jakie udało jej się wydobyć i na jakie pozwoliły jej napięte aż do bólu struny głosowe. Po szyi i plecach spływały jej strużki potu. Czuła się kompletnie wyczerpana fizycznie, jak po biegu maratońskim. Równocześnie była pewna, że jak dotychczas rzadko kiedy wspinała się na wyżyny niemalże boskiej perfekcji, którą zademonstrowała w tym przedstawieniu.” (…)

„Od czasu, gdy odzyskała przytomność, minęło już kilka dni. Lekarze byli zdania, że koniecznie musi pozostać w klinice jeszcze przez tydzień. Kontrolowali jej stan za pomocą wszystkich nowoczesnych urządzeń, jakimi dysponowali. Bez przerwy pobierali też krew, by się upewnić, czy wszystkie organy wewnętrzne funkcjonują należycie. Maria czuła się źle, mimo zapewnień lekarzy, że stan jej zdrowia jest zadowalający. Najwidoczniej wydruki EKG nie wychwytywały złamanego serca.”

O autorce

Michelle Marly – to pseudonim literacki bestsellerowej autorki i znanej dziennikarki Micaeli Jary, urodzonej w Hamburgu w 1956 roku, córki pochodzącego z Siemianowic Śląskich znanego pianisty i kompozytora Michaela Jary’ego (prawdziwe nazwisko Michał Jarczyk) oraz niezwykle popularnej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku niemieckiej modelki Chritiany Michaelis.

Marly wyrastała zarówno w świecie muzyki, filmu, jak i mody, co miało wpływ na jej karierę zawodową. Po studiach podjęła pracę jako dziennikarka w czasopismach kobiecych, z których kilkoma kierowała jako naczelna redaktorka. Wiele lat spędziła w Paryżu. Po ogromnym sukcesie jej powieści, przetłumaczonych na kilkanaście języków, poświęciła się wyłącznie pisaniu. Obecnie mieszka wraz z mężem i córką na przemian w Berlinie i Monachium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *