Dwa oddzielne światy na jednej scenie. Sztuka „Policja. Noc zatracenia” w Polonii
17 stycznia, 2020
Gorliwy nazista na ratunek żydowskiej dziewczynie. Powieść „Niebo na uwięzi”
21 stycznia, 2020

700 lat od koronacji Władysława Łokietka. Wystawa „Skarby epoki Piastów” na Wawelu

Wystawa „Skarby epoki Piastów” na Wawelu potrwa do 19 kwietnia (fot. mat. pras.)

Ponad 50 dzieł sztuki, związanych z pierwszymi polskimi władcami i kulturą chrześcijańską można zobaczyć na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Wśród nich są m.in. włócznia św. Maurycego, miecz Szczerbiec, naczynia liturgiczne ufundowane przez Kazimierza Wielkiego czy klejnoty ze skarbu w Środzie Śląskiej. Ekspozycja „Skarby epoki Piastów” upamiętnia siedemsetną rocznicę koronacji Władysława Łokietka dokonanej na Wawelu 20 stycznia 1320 roku. Jej współorganizatorem jest Parafia Archikatedralna św. Stanisława B. M. i św. Wacława M. Wystawa potrwa do 19 kwietnia.

Wydarzenie sprzed 700 lat otworzyło zupełnie nową kartę w dziejach Polski. Zakończył się ostatecznie okres rozbicia dzielnicowego i urzeczywistniło długo oczekiwane odrodzenie Królestwa. Wobec okoliczności politycznych, szczególnie czeskich pretensji do polskiego tronu, książę Władysław zmienił dotychczasową tradycję i wybrał na miejsce sakry królewskiej nie Gniezno, lecz Kraków. Od tego czasu kościołem koronacyjnym stała się katedra na Wawelu – miejsce kultu św. Stanisława. Poza kilkoma wyjątkami większość polskich monarchów oraz ich małżonek przyjęło koronę w jej murach.

Jak wiadomo ze źródeł, w XIII stuleciu w skarbcu wawelskiej świątyni przechowywano insygnia władzy królewskiej, wśród nich włócznię św. Maurycego, którą w roku 1000 otrzymał Bolesław Chrobry od cesarza Ottona III przy gnieźnieńskim grobie św. Wojciecha. Ta wyjątkowa relikwia zachowała się do dzisiaj i jest eksponowana na wystawie. Towarzyszy jej miecz zwany Szczerbcem, użyty podczas Łokietkowej koronacji. Sporządzone na tę okazję korona, berło i jabłko przepadły w późniejszych wiekach.

(fot. mat. pras.)

Zbiory od X do XIV wieku

Rocznica pierwszej wawelskiej koronacji stała się okazją do sprowadzenia i zaprezentowania publiczności wybitnych zabytków złotnictwa oraz klejnotów pochodzących z okresu panowania dynastii Piastów. Poza zbiorami Zamku Królewskiego na Wawelu i katedry krakowskiej zachowały się one w historycznych kościołach, głównie małopolskich, wielkopolskich, a także mazowieckich. Najstarsze z nich datowane są na wiek X, najpóźniejsze pochodzą z wieku XIV. – Nigdy wcześniej nie doszło do zgromadzenia najważniejszych obiektów dotyczących historii Polski i zarazem najważniejszych pod względem artystycznym. Zrekonstruowaliśmy skarbiec Piastów. To coś niesamowitego – podkreśla dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

Spośród najcenniejszych dzieł trzeba wymienić krzyż zestawiony z dwóch złotych koron z połowy XIII stulecia, należący do najwybitniejszych osiągnięć złotnictwa europejskiego oraz zespół pamiątek po św. Kindze zachowanych w starosądeckim klasztorze klarysek. Prawdziwym wydarzeniem jest prezentacja w Krakowie najcenniejszych klejnotów tzw. skarbu ze Środy Śląskiej, czyli wspaniałej złotej korony kobiecej ozdobionej orłami oraz zapony z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Najwyższy poziom artystyczny reprezentują fundacje Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie. Obok siebie znalazły się kielichy: z Trzemeszna, Stopnicy i Kalisza oraz hermy (popiersia) św. Marii Magdaleny ze Stopnicy i św. Zygmunta z katedry w Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *